
Foto: JSLP
Padraig harrington mener ikke, at man skal ind i tekniske overvejelser ude på banen ved slag fra bunker. Det vigtigste er i stedet at koncentrere sig om, hvor bolden skal hen.
24-10-2008 kl. 10:00 af Peter Masters, Foto: Howard Boylan
Inden et bunkerslag er min sidste tanke ikke, hvor langt jeg skal svinge tilbage, hvordan jeg skal knække håndleddet eller hvor meget sand jeg skal have med op. Jeg koncentrerer mig i stedet 100 procent på målet, hvor bolden skal lande.
Meget afhænger af lejet
Der er en hel del forskellige slag, som kan slås fra bunker. Man kan variere spin og længde, men endnu en gang – det afhænger af boldens leje. Skal jeg slå et lavt slag, vil jeg flytte bolden mere ind mod midten af stancen og holde køllehovedet vinkelret på målet. Vil jeg have mere spin, så tager jeg mindre sand, og omvendt hvis jeg vil have bolden til at rulle.
Læs mange flere spændende artikler på www.golfmagasinet.dk, hvor du også kan tilmelde dig et abonnement på GOLFmagasinet, deltage i konkurrencer om flotte præmier og meget mere.