GOLFmagasinet.jpg
Tip en ven Print
Golf ved Spaniens kyster
Foto: JSLP

Golf ved Spaniens kyster

Spaniens kyster byder på masser af lækre golffaciliteter. Lige fra de store millionanlæg af høj kvalitet til bjergbanerne der sluger bolde uden nåde. 21-10-2008 kl. 10:00 af Jørgen Højbjerg Foto: Privat og PGA de Catalunya
GOLFmagasinet tager en lille tur langs de spanske kyster og kigger på baner, som er værd at besøge. Vi starter i den del af Andalusien, som grænser op til Portugal og Algarvekysten. To af banerne i dette område er Isla Canela og El Rompido.

På Algarvekysten
Helt op mod grænsefloden Guadiana ligger Isla Canela. Det er en lille hyggelig resortbane, som har sine udfordringer, da roughen er stive palmevækster og ufremkommelige marskbuske, som opsluger bolde. Anlægget er relativt nyt, og banen snor sig mellem beboelserne. Hotellet er trestjernet med god service og en fin restaurant. Golfbanen El Rompido ligger lidt længere henne af den spanske Costa de la Luz. Den har to baner, hvor den ene er fremkommelig for alle golfspillere fra let øvede og opefter. Resortets anden bane er en større mundfuld med øget længde og sværhedsgrad.

Kvalitet på Costa de la Luz
Kvaliteten af baner og anlæg stiger, jo længere vi kommer hen ad Costa de la Luz, og mellem kysten og Sevilla finder vi et anlæg, som Europatouren har opdaget. Det hedder Arcos Garden. Banen bevæger sig i et meget kuperet terræn, og på træningsbanen er alle rangebolde Titleist Pro V1 eller lignende kvalitet. Træningsområdet indeholder en drivingrange, som let klarer drives i 300-meters-klassen. Banen er svær og lang fra gul tee. Den er tegnet af Landmark, som er kendt for PGA West og Ocean Course Kiawah Island på Hawaii. Arcos Garden har også hotel, restaurant og selvfølgelig tapasbar.

Golfparadiset Costa del Sol
Spaniens golfeldorado nummer et er Costa del Sol. Golfspillere har for længst opdaget områdets muligheder med omkring 60 golfbaner. I hjertet af Costa del Sol ligger der 12-15 baner, som er alt fra små par 3-baner til millionanlæg i bjergene bag ved. La Quinta er en flot, ikke særlig svær, men typisk solkystbane. Banen er velplejet og løber gennem bakket terræn, og aftergolf er de altså gode til på La Quinta med et rigt udvalg af tapasretter og god rødvin.

En grådig bjergbane
Ikke langt fra La Quinta ligger Los Arqueros. Banen er kuperet og en udfordring, fordi den er relativt lang. I bjergene ligger Monte Mayor, som er en formidabel bjergbane. En meget speciel bane, som kræver en buggy. Banen er udfordrende, fordi den kræver præcise slag på alle niveauer – ellers er bolden tabt. Mange fairways skråner eller har grådige kløfter, og det samme gælder greenområder. Nogen vil kalde banen for en forbandelse, men jeg synes, den er en oplevelse værd.

Luksus på Costa Brava
Costa Brava har måske et lidt lurvet renomme. Men nordpå ad kysten, i nærheden af Girona ligger den europæiske PGA-organisations bane – PGA Golf de Catalunya. Den rummer to baner og to forskellige oplevelser. Red Course og Green Course. Green Course er en udfordrende oplevelse, som et år efter sin indvielse lagde græs til Open de España. På forni er der kun slag ned ad bakke dog med undtagelse af det 6. som kravler op ad bakke den modsatte vej. En rigtig perle, som ikke mange har opdaget endnu.

Læs mange flere spændende artikler på www.golfmagasinet.dk, hvor du også kan tilmelde dig et abonnement på GOLFmagasinet, deltage i konkurrencer om flotte præmier og meget mere.

JSL PUBLICATIONS A/S © 2009 - WWW.JSLP.DK